8" Mulholland Appliance Pull, Polished Nickel
Item # AM53531-PN
•Mfr # BP53531PN
Finish: Polished Nickel
Product Details
The Amerock Mulholland 8in(203mm) center-to-center appliance pull is finished in Polished Nickel. Elegantly designed with an inviting blend of sophisticated lines and understated details, the Mulholland collection is an obvious choice for lasting style.
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | 8" |
| Diameter | |
| Length | 9-3/16" |
| Width | 1-3/16" |
| Projection | 1-13/16" |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |
Item # AM53531-PN
•Mfr # BP53531PN





Finish: Polished Nickel
Product Details
The Amerock Mulholland 8in(203mm) center-to-center appliance pull is finished in Polished Nickel. Elegantly designed with an inviting blend of sophisticated lines and understated details, the Mulholland collection is an obvious choice for lasting style.
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 10 |
| Finish | Polished Nickel |
| Center to Center | 8" |
| Diameter | |
| Length | 9-3/16" |
| Width | 1-3/16" |
| Projection | 1-13/16" |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |