8" Mulholland Appliance Pull, Oil-Rubbed Bronze
Item # AM53531-ORB
•Mfr # BP53531ORB
Finish:
Product Details
The Amerock Mulholland 8in(203mm) center-to-center appliance pull is finished in Oil Rubbed Bronze. Elegantly designed with an inviting blend of sophisticated lines and understated details, the Mulholland collection is an obvious choice for lasting style.
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Oil-Rubbed Bronze |
| Center to Center | 8" |
| Diameter | |
| Length | 9-3/16" |
| Width | 1-3/16" |
| Projection | 1-13/16" |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |
Item # AM53531-ORB
•Mfr # BP53531ORB





Finish:
Product Details
The Amerock Mulholland 8in(203mm) center-to-center appliance pull is finished in Oil Rubbed Bronze. Elegantly designed with an inviting blend of sophisticated lines and understated details, the Mulholland collection is an obvious choice for lasting style.
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Features:
Screw size(s) #10-24 x 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 1-3/4" PH screw
Downloads
Specifications
| Box Quantity | 1 |
| Finish | Oil-Rubbed Bronze |
| Center to Center | 8" |
| Diameter | |
| Length | 9-3/16" |
| Width | 1-3/16" |
| Projection | 1-13/16" |
| Material | Zinc |
| Tap | #10-24 |
| Screws Included | Yes |
| Base | |
| Height | |
| Screws/Fasteners Included | |
| Product Type |